
Какво представлява Микроспория?
Микроспорията - най-заразното от всички гъбични заболявания и едно от най-разпространените. Заразяването се предизвиква от две разновидности на гьбичката Microsporum. С Microsporum ferrugineum мо же да се заразите от болен човек (антропофилна микроспория), а при Microsporum canis източници на за разата са болни животни (зооантропофилна микроспория). Голяма роля за появата на това заболяване играят микротравмите: причинителите проникват през нарушения участък в роговия слой на кожата, а след това и в космите; тази гьбичка рядко уврежда ноктите. Инкубационният период продължава от 5 дни до 2 месеца - продължителността му зависи от вида на гьбичката.
Какви са симптомите при микроспория?
Първите симптоми на антропофuлната микроспо рия са появата по кожата на кръгли петна с ясно очертани граници, понякога заобиколени от корички и мехурчета по края - както при заболяване от трихофития. По окосмените части на главата се появяват множество малки огнища, които могат да се слеят и да за сегнат дори участъци от гладката кожа. Космите се пречупват на различна височина от повърхността на ко жата и се обвиват в сиво-бели "калъфчета".
Симптоми на зоонтропофилната микроспория
При зооантропофuлна микроспория огнищата на увреждане приличат на малки розови петна с кръгла форма, с лющещ се "център" и "валчета" от мехурчета и корички, които най-често се появяват по откритите части на тялото. При този вид заболяване се увреждат не само космите по тялото, но и веждите и миглите.
Често се появяват вторични (алергични) обриви, съпроводени от обща слабост, неразположение, повишена температура. По окосмената част на главата обикновено се появяват няколко огнища с размити граници. По повърхността се наблюдава люспене във вид на трици, космите се пречупват на височина 3-6 милиметра. По периферията на големите огнища често се появяват и много малки, приличащи на тези при трихофитията.
Кои хора са най-засегнати от микроспорията?
От микроспория заболяват най-често децата - повечето от тях обичат да си играят с кученца и котенца, които често пъти са преносители на инфекцията. До машните животни също могат да се заразят, но при навременно посещение при ветеринар, опасността може да бъде предотвратена.
Лечение на мироспория
Провежда се стационарно, в краен случай - амбулаторно. Основният медикамент, който се използва при лечението, е гризеофулвин, в съчетание с местна терапия - с втриване на серно-салицилов, серно-катранов или серен (10-20%) мехлем. При използването на гризеофулвин има много ограничения (противопоказания при някои заболявания и странични ефекти), затова в последно време се препоръчва ламuз (тербuнафuн).
|