
Страхът от страха нанася по-големи поражения, отколкото самият страх. Физическото преживяване на страха - силното сърцебиене, треперещите ръце и безконтролното потене - ужасява толкова много хора, че те се опитват да отрекат съществуването на опасността, която може да доведе до такава реакция. Те залъгват себе си /и децата си?/, че всички са ,,добри", че зад всеки облак се крие синьо небе, че героят или героинята ще победят, че ако сме постоянно заети, няма да ни се случи нищо ужасно. Но тяхното подсъзнание не може да бъде заблудено; дълбоко вкорененият страх продължава да набъбва под повърхността, докато един ден бликва и се случва най-лошото. Тялото се свива в масивна неконтролируема защитна реакция - идва първият пристъп на паника. Това ужасяващо преживяване се свързва с някаква нищожна подробност, с някоя незначителна тревога, която го е привела в действие, или просто с каквото и с когото се случи да е наоколо по това време. И така, семената на една фобия са посети и пораждат повече опасности, от които се страхуваме, и повече отрицателни навици, от които трябва да се избавим!
Страхът може да се контролира - дори ако опасността не може! Това е област, в която съзнанието очевидно може да тържествува над материята. Ние не трябва да бъдем роби на тялото си! Това означава, че можем да се научим да поемаме отговорност за реакцията си към вдъхващи страх събития и хора. Вярното твърдение не е "Беше много страшно", а ,.Аз бях много уплашена".
Да се научим да обуздаваме страха си е едновременно вълнуващо и окриляващо - това, изглежда, е една от главните причини толкова много хора /разбира се, главно мъже/ отново и отново доброволно и без особена причина да се подлагат на риск и опасности.
Първо, това означава да изследвате подробно страховете си, да откриете причините, които ги предизвикват, както и кои от тях ви безпокоят най-много, при какви обстоятелства, по кое време, в какво обкръжение и други фактори, които ги съпътстват.
Второ, това означава да изследвате начина, по който се справяте със страховете си. Приемам, че тази част може да не е толкова съществена, но много хора я смятат за нужна. Ако е възможно, поемете сами отговорността за това откритие - в
края на краищата вие най-добре познавате собствените си преувеличавания.
Как да се справяме със страховете си?
Гледката от върха на Айфеловата кула може да бъде абсолютно ужасяващо преживяване за някои, вълнуващо за други и отегчително за трети. Важно е да не пренебрегваме с лекота тези съществени разлики. Съществуват много причини, които ги обуславят, като само една от най-рядко срещаните може да се окаже генетичната наследственост, но много по-важни са онези фактори, върху които можем да упражним контрол.
Фактори, които влияят върху това, как се справяме със страхови преживявания:
- Наследството ни от детството. Прекалено ли са се грижили за нас, или са ни пренебрегвали? Страхливци или герои са били мама и татко?
- Сегашното ни емоционално състояние. Ако се чувстваме превъзходно, гледката от Айфеловата кула е по-вероятно да ни хареса, отколкото да ни уплаши.
- Вътрешната ни увереност и самочувствие. Всички ние знаем, че когато се чувстваме добре, светът престава да изглежда страшен.
- Физическото ни здраве. Знам, че когато страдам от лека настинка или съм преуморена, аз се чувствам много по-уязвима.
- Способността ни да се погрижим за себе си. Това може да включва уменията ни за самозащита, първа помощ, обезпечеността ни с финансови средства, знанията ни за някакво място или дори способността ни,да говорим или разбираме чужд език. Знам, че ще изпитам тревога как ще се справя с решаването на проблеми в Испания, с които знам, че мога да се справя със затворени очи в родината си и с вързани ръце във Франция.
- Досегашната история с подобни преживявания. Ако животът ви предлага много възможности да гледате на света отвисоко, вие може да станете безчувствени и към страховете си.
- Способността ни да се отпускаме. Ако са ни научили какво да правим, когато усетим ускоряването на пулса си, ние очевидно ще почувстваме много по-малък страх.
- Външната подкрепа. Ако има ръка, която да хванем понякога, можем дори да не забележим страха.
|